Prečo karfiol zaradiť do jedálnička vášho dieťatka? Kedy ho zaradiť do prvých príkrmov?
Karfiol, vysoko všestranná zelenina bohatá na kyselinu listovú, vápnik, vitamíny A a C a vlákninu, je vhodná na zavedenie do stravy vášho dieťatka vo veku od 8 do 10 mesiacov. Ak ho prvý krát zaraďujete uvarte si jednoduché karfiolové pyré : Karfiol umyte, odstráňte listy a použite iba ružičky, dusíme do mäkka, rozmixujte na hladké pyré, prípadne pridajte trochu vody a jabĺčka pre chuť.
Odporúča sa vyhnúť sa skoršiemu zavedeniu karfiolu vzhľadom na jeho mierne náročnú stráviteľnosť a potenciál spôsobovať plynatosť.
Nutričný profil karfiolu obsahuje základné minerály a vitamíny:
Minerály:
– draslík 138 mg, – fosfor 57 mg, vápnik 33 mg, sodík – 53mg, horčík – 18mg, železo – 1,23 mg- mangán, meď, zinok a selén v malých množstvách
Vitamíny
vitamín C 56 mg, vitamín A 15 IU, vitamín B6 – 0,21 mg, folát – 55 mcg, niacín – 1,0 mg, tiamín – 0,04 mg, luteín – 36 mcg, kyselina pantoténová – 0,6 mg
RECEPT KARFIOLOVÉ GNOCCHI (ŇOKI)
Potrebujeme:
-250 g karfiolu (surový stav) (čerstvý karfiol ponúkame v našich zeleninových debničkách)
-260 g Semolínová múka PROBIO https://biomamka.sk/produkt/probi-muka-semolinova-hruba-400-g/
-1 ČL Muškátový oriešok https://biomamka.sk/produkt/sonnentor-muskatovy-orech-mlety-30-g/
Postup:
Ružičky karfiolu uvaríme do mäkká v osolenej vode s muškátovým orieškom. Precedíme a necháme úplne vychladnúť, popučíme a v prípade potreby ešte vyžmýkame pomocou rúk prebytočnú vodu. Ku karfiolu pridáme najskôr 200 g semolínovej múky začneme tvarovať bochník z cesta, ak sa cesto lepí pomaličky pridávame múku ďalej mne sa k tejto hmotnosti karfiolu prestalo cesto lepiť pri 260 g. Bochník rozdelíme na 4 časti a z každej časti rukami vytvarujeme dlhý ”valček” hrubý cca 2 cm ja tomu hovorím s Emkou HADÍKA nakrájame na 3 cm kúsky a roztlačme vidličkou. Varíme postupne vo vriacej vode (kým nám nebudú plávať na povrchu) precedíme a hneď polejem olivovým olejom https://biomamka.sk/produkt/extra-panensky-olivovy-olej-kalamata/.
Paradajkovú omáčku som nevyrábala nemala som čerstvú zeleninu tak som použila bazalkovú BIO RAPUNZE https://biomamka.sk/produkt/bio-rajcinova-omacka-350-g/ tú tiež nájdete u nás.
Dobrú chuť
Pri nákupe karfiolu sa vyhnite bledým a ovisnutým listom, pretože naznačujú zatuchnutie. Prítomnosť viacerých listov na hlave pomáha zachovať čerstvosť tvarohu. Rozhodnite sa pre krémovú, bielu hmotu, pretože hnedé škvrny, matný vzhľad a malé ružičky signalizujú starnutie a zníženú nutričnú hodnotu. Karfiol skladujte stopkou nahor, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti. Vyhnite sa plastovým vreckám, pretože podporujú zadržiavanie vlhkosti. Čerstvý karfiol si pri chladení zachováva svoje živiny a v optimálnom stave by mal zostať približne týždeň.
Prečo by nemal chýbať karfiol v jedálničku vašich detí?
Karfiol poskytuje vitamín C, zvyšuje pevnosť a zdravie kostí. Podporuje tvorbu kolagénu, chráni kosti a kĺby pred zápalovým poškodením. Okrem toho je vitamín K v karfiole prospešný pre zdravie kostí. Vysoký obsah vlákniny napomáha tráveniu, odstraňuje toxíny a chráni sliznicu žalúdka, čím zabraňuje rastu baktérií. Karfiol je prospešný pri riešení rôznych žalúdočných porúch. Vitamín K a glukorafanín prispievajú k udržiavaniu krvných ciev a podporujú dobrý krvný obeh.